1. Anasayfa
 2. Genel

Engelli Araç Raporuyla Araç Nasıl Alınır? ** 2024

Engelli Araç Raporuyla Araç Nasıl Alınır? ** 2024
Engelli Araç Raporuyla Nasıl Araç Alınır?
0

Engelli Araç Raporuyla araç nasıl alınır? Engellilerin ve engelli yakınlarının hayatlarını daha kolay hale getirmek için hayata geçirilen bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan biri de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti ile araç satın alma imkanı ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV) muaf tutulma durumudur. Bu uygulamadan faydalanabilmek için yani engelli raporu ile araba satın alma işlemi için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere engelli araç raporuyla araç alma hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

ÖTV’siz Engelli Aracı Nasıl Alınır?

Engelli sürücülerin ve sürücü yakınlarının en çok merak ettiği konular arasında “Araba satın almak için yüzde kaç raporlu olmak gerekiyor?” olduğunu biliyoruz. İlk olarak bu soru hakkındaki merakınızı detaylı bir şekilde cevaplandıralım ve aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

Engelli kişilerin ÖTV’siz araç satın alabilmeleri için%40 ve daha fazla oranda engelli raporuna sahip olmaları gerekmektedir. Fakat %40-89 oranındaki engelli kişiler ile %90 ve üzerindeki engelli kişiler için araç alım şartlarında farklılıklar bulunmaktadır.

 • %90 altında engelli raporuna sahip olan ve aracı kullanabilecek kişilerin, raporda belirtilen durumlara göre aracı kendi kullanımlarına uygun olarak düzenletmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra araç kullanma yetkinliğine sürücü belgesi ve engelli raporu ile belirtilmiş bu kişiler dışında bu aracı kimse kullanamamaktadır.
 • %90 ve üzerinde engel oranına sahip olan kişiler ise eğer sürekli olarak tekerlekli sandalye kullanıyorsa aracı satın alırken bu faktörü göz önünde bulundurarak düzenlemeler yaptırması gerekmektedir. Eğer engelli kişi, tekerlekli sandalye kullanmıyorsa böyle bir düzenleme yapmasına gerek bulunmamaktadır. %90 ve üzeri engelli kişilerin araçlarını geçmişte sadece 3.dereceye kadar yakınları kullanım sağlayabiliyordu. Fakat yeni gelen düzenlemeler ile birlikte artık böyle bir durum söz konusu değildir. Yeni düzenlemeler ile birlikte yakınlık derecesi faktörü göz önünde bulundurulmadan herkes kullanabilir.

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Satın Alınır?

Günümüzde engelli kişiler araç satın almak istediklerinde engelli raporu ile çok daha uygun fiyatlara araç satın alma imkanları bulunmaktadır. ÖTV’siz araç satın alabilmek için gerekli olan belgeler arasında en önemlisi ise engelli raporudur. Engelli raporunu alabilmek için donanımlı bir hastaneden, engel durumunu belirten ve engel durumu yüzdesini belirten bir belge alınması gerekmektedir. Araba satın almak için engelli başvurusunda gereken belgeler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Bu belgeleri başvuru yapmadan hazırlamanız oldukça önemlidir.

 • Başvuru formu
 • Engelli kişinin nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 5 tane vesikalık fotoğraf
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporuna başvuru yapabilmek için hastane tarafından verilmiş dilekçe
 • İmzalı ve onaylı muayene bilgisi belgesi (Engellilik oranın belirlenebilmesi için)
 • Engelli birey eğer ki 18 yaşından küçükse ya da işlemleri kendisi gerçekleştiremeyecek herhangi bir zihinsel engeli bulunuyorsa vasi kararını belirten belge

Engelli Aracı Satın Alabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli aracı satın alabilmek için bazı gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri sizler için maddeler halinde aşağıda listeledik. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak engelli aracı satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Engelli kişiye ait engel raporu
 • Sürücü belgesi
 • ÖTV ödeme belgesi

Engelli İndirimi Kullanılarak Satın Alınan Araba Satılabilir Mi?

Engelli indiriminden faydalanarak araç alan kişiler bu aracın satılıp satılamayacağı konusunu merak etmektedir ÖTV muafiyetinden faydalanılarak alınan araçların satışı yapılırken ek bir ücret ödemeden gerçekleşmesi için aracı satın alma işleminin üstünden en az 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Eğer 5 yıldan daha önce araç satılmak istenirse aracın ÖTV’si hesaplanır. Hesaplamalar sonucunda elde edilen tutar, aracı satan kişiden alınarak satış işlemi gerçekleştirilir.

Sık Sorulanlar

Engelli Araç Raporuyla Araç almanın Avantajı var mı?

Engelli Araç Raporuyla Araç almanın ÖTV gibi devasa bir avantajı bulunuyor. Otomobil alırken otomobilden fazla ÖTV vergisi ödenmektedir. Engelli bireyler, araç alımı yaparken Engelli raporları sayesinde ÖTV’siz araç alabilirler.

2024 Engelli Araç Limiti Ne Kadar?

2024 Engelli Araç Limiti 1 milyon 591 bin 200 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakama kadarki bütün hususi araçlar arasında seçiminizi yapıp, aracınızı satın alabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

2018 yılında Engelli Araç alma çabalarım sırasında yaşadığım büyük zorlukları, bir başkasının yaşamasını engellemek adına bu platformu kurdum. Gönüllük esasıyla yürüdüğümüz bu yolda siz de bizimle iletişim kurarak aramıza katılabilirsiniz. BİZ BERABER GÜÇLÜYÜZ. Engelli Araç Platformu bir Engelsiz YAŞAM Girişimidir

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir