1. Anasayfa
 2. Genel

Ötv Muafiyetli Araç Nasıl Alınır?

Ötv Muafiyetli Araç almak hiç zor değil. Aşama aşama neler yapmanız gerektiğine değindik. Ayrıca, ÖTV Muafiyetinin nasıl hesaplandığını araç alım aşamasında dikkat etmeniz gerekenleri de bildirdik.

Ötv Muafiyetli Araç Nasıl Alınır?
ÖTV Muafiyetli Araç Nasıl Alınır?
4

Ötv Muafiyetli Araç nasıl alınır? Ötv muafiyetli araçların satışı, aracı satın almak isteyen bireyin engelli raporunu beyan etmesiyle başlar. Engelli Araç Fiyatlarını inceleyerek, bütçeniz kapsamında yapacağınız seçimin ardından %40 ve %90 engellilik durumuna göre değişen fiyatlar ve prosedürlerle araçlarınızı satın alabilirsiniz. ÖTV Muafiyeti hesaplamasında insanların zihinlerini karıştıran çok soru var. Hangi orana ne kadar indirim yapılıyor, engelli raporuyla araç nasıl satın alınır? Tüm işlemler aşama aşama tarafımızca sizlere aktarılarak akıllardaki soru işaretleri giderilecektir. 

ÖTV Muafiyetli Araç Nasıl Alınır? 

ÖTV Muafiyetli Araçların satışı için en önemli belge, hiç şüphe yok ki engelli raporu. Eğer Engelli raporunu henüz almamışsanız ve nasıl alınabileceğine dair bilginiz yoksa Engelli Raporu Nasıl Alınır? Konumuzu inceleyerek engelli raporunuzu alarak satın alma sürecinize başlayabilirsiniz.

Almış olduğunuz engellilik raporun %90 ve üzerindeyse satın alınan araç, engelli yakınları tarafınca da kullanılabilir. %40 ve üzerindeyse de sistem, engelli bireyin aracı sürebileceği yönünde işlemektedir. Engelli araç alım aşamasında sizden istenilecek evrakları aşağıda sıraladık.

 • 5 adet vesikalık fotoğraf 
 • Engelli raporu olan bireyin nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisi 
 • Engelli Araç Başvuru formu 
 • Tam teşekkürlü devlet hastanesinden alınan heyet raporlu engellilik belgesi 
 • Araç satın alacak kişinin yaşı 18 yaşından küçükse veya engellilik durumu zihinselse aracı kullanmak için VASİ bildiren evrak. 
 • Engel oranı %40 ila %89 arasındaki kişilerde, 1 Ocak 2016’da yürürlüğe alınan yasa kapsamınca, satın almadan H sınıfı ehliyet şartı aranmaktadır. Eğer bu yoksa geçmişte dönemde alınan ve engelli ibaresi olan B sınıfı ehliyet de işinizi görür. 
 • Engelli raporu %90’ın üzerinde olan durumlarda, kendisi araç kullanamayacağı için VASİ tayin edilen kişinin ehliyetinin olma zorunluluğu var. Bu ehliyet en az B olmak zorunda, H ehliyeti vasiye tain edilemez. O yalnızca engelli birey özelinde tahsis edilen bir sınıf.
 • İnteraktif Vergi Dairesi ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı vergi dairelerinden alınan ÖTV ödeme belgesi.

Bütün evrakları toparladıktan sonra, devlet tarafınca belirlenmiş olan limitler kapsamında istediğiniz araca sahip olabilirsiniz. Tüm marka araçların ÖTV’siz rakamlar, web sitemizde ayrı ayrı kategorilendirilerek bilginize sunulmuştur. Engelli Araç Alım limiti 1.1.2024 tarihi itibariyle 1 milyon 591 bin 200 TL olarak belirlenirken, hesaplama yapılırken şu yöntem baz alınmaktadır.

Engelli Araç Alımı Hesaplaması Nasıl Yapılır? 

ÖTV Muafiyetli Araç Nasıl Alınır?
ÖTV Muafiyetli Araç Nasıl Alınır?

Engelli Araç Alımı Hesaplaması yapılırken en önemli etmen, engellilik rapor oranıdır. Bütün hesaplamalar bu oranlara göre yapılır.

 • Engel derecesi %40 ile %89 arasında olan bireyler, sıfır engelli araç alımı yapmak istediklerinde %26,3’lük ÖTV indirimine tabi olurlar.
 • Engel oranı %90 ve üzerinde olan bireyler de engelli araç alım aşamasında ÖTV’ye hiçbir ücret ödemezler ve rakamlarda tamamen muaftırlar.

Bu yüzden engelli raporunun oranı, engelli araç alım aşamasında ÖTV tutarını direkt olarak etkiler. Kafaların karışmaması için yüzeysel değinmektense rakamsal olarak örneklendirmeye yapalım ve öyle açıklayalım.

Engelli Araç Hesaplama Örneği

Engelli Araç Hesaplama Örneğini, Renault Engelli Araçlar kategorisinde en çok satılan araçlardan birisi olan Renault Megane özelinde yapacağız. Örneğin, aracın vergiler dâhil toplam fatura tutarı (satış rakamı) 1.000.000 TL olsun. 1 milyon 591 bin 200 ‘nin altında kalacağı için aracı satın alabilirsiniz. Bu durumda aracın vergisiz ham bedeli 462.963 ₺ olur. Hesaplamalar da bu rakam üzerinde ilerler.

 • Aracın Vergisiz Bedeli:462.963 TL
 • ÖTV Oranı:%80,00
 • ÖTV Tutarı:370.370 TL
 • KDV Oranı:%20,00
 • KDV Tutarı:166.667 TL

Özetle, %90 ve üzerinde engelli raporu olan bir birey, ÖTV Muafiyetli aracı 1.000.000 TL yerine 462.963 TL’ye satın alabilmektedir.

Engelli Raporuyla Alınabilecek Araçlar 2024 

Engelli raporuyla satın alınabilecek araçlar 2023 yılının Ocak ayında yapılan resmi bildiriyle aşağıdaki şekilde tebliğ edildi.

 • Satış rakamı 1 Milyon 591 bin 200 TL’ninn üzerinde olamaz.
 • Motor silindir hacmi 2800 cm³’ten fazla olamaz.
 • Eşya taşıma dışında, ticari amaçla kullanılan kapalı kasa veya açık kasa kamyonet, van, mini van, pick-up tarzındaki araçlar satın alınamaz. 
 • Motor hacmi 1.6 ve altında olmalıdır. 
thumbnail
Önerilen Yazı
Toyota Engelli Araç Fiyatları 2024 Nisan (ÖTV’siz Rakamları)

Ötv Muafiyetli Araç Nasıl Alınır konusu için alım aşaması bu şekildedir. ÖTV Muafiyetli araçlar konusunda sormak istediklerinizi, aklınıza takılanları YORUMLAR bölümünden belirtip hızlı dönüş alabilirsiniz. Her birlikte Engelsiz yaşama ulaşıyoruz!

2018 yılında Engelli Araç alma çabalarım sırasında yaşadığım büyük zorlukları, bir başkasının yaşamasını engellemek adına bu platformu kurdum. Gönüllük esasıyla yürüdüğümüz bu yolda siz de bizimle iletişim kurarak aramıza katılabilirsiniz. BİZ BERABER GÜÇLÜYÜZ. Engelli Araç Platformu bir Engelsiz YAŞAM Girişimidir

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. 2 Şubat 2024

  Merhaba benim ablamın oğlu engelli ve %90 raporu var 18 yaşındanda küçük annesi ve babası araba kullanamıyor ben de ablamın erkek kardeşi oluyorum ablamın cocuğuda yeğenim yani dayısıyım bu sebepten dolayı arabayı ben kullanabilirmiyim bilgi almak istiyorum teşekkürler

 2. Merhaba
  Babam sürekli %84 (ortopedi) engelli , raporu var.
  Aralık 2020 yılında bir araç almıştı , bir sonraki araç alımını ne zaman ya da hangi yıl yapabilir?
  Araç alırken %84 rapor için indirim nasıl hesaplanıyor?
  Yanıtlarsanız çok sevinirim

  • Merhaba,
   5 Yıl sonra alabiliriniz. İndirim oranınız aracın motor türüne vs.. etken durumlara göre farklılık gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir