1. Anasayfa
 2. Genel

Engelli Raporu Nasıl Alınır? 2024 (Tüm Prosedür)

Engelli Raporu, engelli araç alımı dışında hayatımızın hemen her alanında destek alabilmek için temin etmemiz gereken ilk belge. Raporu almak bazen zorlaşabiliyor. Bizler tüm prosedürleri, en basit haliyle sizler için derledik.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? 2024 (Tüm Prosedür)
Engelli Raporu Nasıl Alınır
0

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Engelli bireylerin yaşamlarını daha sürdürülebilir bir yapıya büründürmek amacıyla çıkartılan engelli raporunu, temin ettikten sonra avantajlı birçok sistemden faydalanabiliyorsunuz. Hemen her şey de sizden ilk önce engelli raporu talep edilmektedir. Peki, Engelli raporu nasıl alınır? Engelli raporu nasıl sorgulanır? Sizlere tüm aşamaları pratik ve sorunsuz bir şekilde geçebilmeniz için aşama aşama neler yapmanız gerektiğinizi yalın bir şekilde anlatan rehber niteliğinde bir içerik hazırladık.

Engelli Raporu Nasıl Alınır 2024

Engelli Raporu Nasıl Alınır 2024? Engelli raporu almak için süreç, normal bir hastane ziyareti gibi başlar. Dolayısıyla da yoğunluk sorunlarının önüne geçmek ya da gidince “dolu” olduğu gerekçesiyle geri dönmemek için randevu aşamasıyla başlamanız gerekmekte. Yapmanız gerekenler kademe kademe şu şekilde olacak.

 • Öncelikle MHRS sistemi ya da ALO 182 üzerinden, “Engelli raporu almak istiyorum” diyerek randevu alın.
 • Yanınıza 5 adet vesikalık fotoğraf alın
 • Kimlik Belgenizi alın
 • Kan tekitleri için aç karına gitmeye özen gösterin.

Evraklarınız tamamsa, Engelli Raporu alabilmek için Hastaneye randevu saatinde giriş yapın. Başvuru için Sağlık forumu talep edecekler. Danışma bölümüne gidin ve “Sağlık formu” istediğinizi belirtin.  Randevu gününüzde heyetin belirlemiş olduğu en az 8 departmanda muayene olmanız gerekiyor. Yönlendirmeler ve gitmeniz gereken bölümler görevliler tarafınca aktarılacaktır. Tüm muayeneler tamamlandıktan sonra artık bekleme aşamasına geçebilirsiniz.

Engelli raporunu alabilmeniz için heyetin toplanmasını beklemeniz gerekiyor. Hastane heyetin genelde her hafta, en geç 2 hafta bir toplanmaktadır. Bu durum, hasta taleplerine ve yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Fakat sizlere heyet gününü mutlaka bildirirler. Heyetin davet ettiği gün ve saatte orada hazır bulunun. Hatta 15 – 20 dakika erken gelip beklemeniz sizlerin avantajına olacaktır.

Engelli Raporu alabilmek için heyetin kararını beklemeniz gerekiyor. Sizlere daha önceden yapılan tetkikler bu kurul tarafınca incelenmektedir.  Yapılan inceleme sonucunda uygun görülen oranda sizlere engelli raporu hazırlanıyor. Rapor hazırlanınca aynı gün direkt alamazsınız, Başhekime imzaya gidiyor ve imzanın ardından da engelli raporunuz sizlere teslim ediliyor.

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır

Engelli Raporu Hesaplama
Engelli Raporu Hesaplama

Engelli raporu hesaplaması balthazard formülü üzerinden yapılmaktadır. Formulün, pratik hali hemen bütün sağlık kuruluşlarının web sitesinde bulunmaktadır. Bizler, manuel bir şekilde nasıl yapabileceğinize değinelim. Hesaplama yapabilmek için girdiğiniz her bir bölümde sizlere % açısından değer verirler. Bu kapsamda, aşağıdaki etmenlerin karşılık değerlerini kontrol edin.

 • Kulak Burun Boğaz
 • Zihinsel – Ruhsal Davranış
 • Derin
 • Kan
 • Kalp – Damar
 • Görme
 • Sindirim
 • Hormon
 • İdrar Yolları
 • Solunum
 • Sinir – Kas- İskelet

Yukarıdaki değerlerin % açıdan rakamlarını yazıp topladıktan sonra eğer 60 yaşın üzerindeyseniz %10 artı olarak ekleyin, değilseniz de direk olarak 5 rakamına bölün ve bu şekilde de hak ettiğiniz engelli raporunun oranını hesaplayın.

Engelli raporu hesaplaması bu şekilde yapılırken Peki, rapor sisteme düştü mü düşmedi mi? Nasıl kontrol edebilirim, engelli raporu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Engelli Raporu Sorgulaması

Engelli Raporu Sorgulaması nasıl yapılır? Engelli raporunun sorgulamasını hiç uğraşmadan, zahmetsiz bir şekilde E- Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Bu işlem için uygulamanız gereken adımlar sırayla şu şekildedir,

 • E- Devlet sistemine giriş yapın
 • Arama bölümüne E-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama yazarak “Enter” tuşuna basın.
 • Eğer engelli raporunuz hazır değilse, sisteme düşmemiştir ve “Kayıt Bulunamadı” uyarısı alırsınız.
 • Engelli Raporunuz hazırsa, direkt olarak ekrana gelecektir. Evrakın çıktısını alıp, dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? hakkında en sık sorulan sorular

Engelli raporu almak için önce nereye başvurulur?

Engelli raporu almak için öncelikle Devlet tarafınca belirlenen tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna başvuru yapmanız gerekir. Eğer MHRS sistemi ya da ALO 182 üzerinden işleme başlarsanız, randevunuzu alıp vakit kaybetmeden işleme başlayabilirsiniz.

En kolay engelli raporu nasıl alınır?

En kolay engelli raporu nasıl alınır? Alo 182’yi arayın, muayenenizi olun, heyete katılın ve raporunuzu alın. İşlem bu kadar basit!

2018 yılında Engelli Araç alma çabalarım sırasında yaşadığım büyük zorlukları, bir başkasının yaşamasını engellemek adına bu platformu kurdum. Gönüllük esasıyla yürüdüğümüz bu yolda siz de bizimle iletişim kurarak aramıza katılabilirsiniz. BİZ BERABER GÜÇLÜYÜZ. Engelli Araç Platformu bir Engelsiz YAŞAM Girişimidir

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir